KAPADOKYA (GÜZEL ATLAR ÜLKESİ)

KAPADOKYA (GÜZEL ATLAR ÜLKESİ)

04.01.2023
KAPADOKYA (GÜZEL ATLAR ÜLKESİ)

Kapadokya ( Güzel atlar diyarı)

Kapadokya bölgesi tarihi,kültürel ve doğal güzellikleri bünyesinde barından Türkiye’nin en önemli destinasyon merkezlerinden birisidir.  Her yıl dünyanın dört bir tarafından milyonlarca turistin ziyaret ettiği yerdir. Altmış milyon yıllık bir aşkın yaşandığı gezerken insanın büyük bir heyecan yaşadığı ve asla unutamayacağı anıların yaşandığı,bir zamanların “Güzel atlar diyarı” olarak tanımlandığı mistik bir bölgedir.

İç Anadolu bölgesinin doğal  güzellikleriyle ünlü destinasyonu olan Kapadokya, UNESCO Dünya miras listesine ilave edilmiş en bilindik turistik ortamlardan bir tanesidir. Günümüzden binlerce yıl önce, etrafındaki volkanik dağların lavları püskürmesiyle meydana gelen Peri Bacaları bölgenin en vasıflı özelliğidir.

 Kapadokya turu DAİMA TUR’un profesyonel ekipleri tarafından sizlerin harika anılar biriktirmesi amacıyla özenle hazırlanmaktadır. Tarihi yüzlerce kiliseler,peri bacaları, vadiler, yeraltı şehirleri, seramik atölyeleri ve daha gezilecek bir çok yer nedeniyle mutlaka gerçekleştirilmesi gereken turdur.

Peki kapadokya turuna çıktığınız zaman nereleri göreceksiniz?

Antalya çıkışlı turların en çok tercih edilen şirketi DAİMA TUR olarak gerçekleştirilen kapadokya turları kapsamında Ürgüp,Göreme,avanos,uçhisar,ortahisar,zelve,derinkuyu,ıhlara bölgelerinde bulunan çok sayıda vadiyi, peri bacalarını, yeraltı şehirlerini, kiliselerin yoğun olduğu Göreme açıkhava müzesini, asırlardır süregelen sanat olan çömlek yapımını ve atölyesini, konakların olduğu ürgüp’ü, bölgenin en derin yeraltı şehri olan derinkuyu yeraltı şehrini, en derin ve en büyük vadisi olan  Ihlara vadisini, uçhisar kalesini ve daha birçok yeri görme fırsatını buluyorsunuz.

Kapadokya turlarının vazgeçilmez tur şirketi olan DAİMA TUR   genelde herhafta cuma akşamları kapadokya turlarını çıkış yapar ve bölgeye vardığınızda sabahın ilk saatleriyle yüzlerce sıcak hava balonlarının muazzam görsel şölenini görürsünüz ve bir gece konaklama yaptıktan sonra pazar günü de programı devam edip akşam saatlerinde antalya’ya dönüş yaparsınız.

Kapadokya’da yapabileceğiniz aktiviteler nedir?

Kapadokya turuna çıktıysanız mutlaka yapılması gereken aktivitelerin başında şüphesiz ki BALON TURLARI gelir. Sabah erken saatlerde uçuş için tüm hazırlıklar yapılır ve daha sonra da balonla uçuş gerçekleşir yaklaşık olarak 1 saat 15 dk sürecek olan bu serüvende sizler havadan kapadokya’nın her yerini görme fırsatını bulursunuz ve aynı zamanda müthiş manzaraları yakalayıp fotoğraflarınızı çekebilirsiniz. Uçuşunuz tamamlandıktan sonra bu macerayı şampanya patlatarak kutluyosunuz. Tabiki bu etkinlik aynı zamanda fiyat olarak en yüksek meblağların ödendiği aktivitedir. Balon turu fiyatları mevsim ve taleplere göre farklılık gösterir ve fiyatlar euro olarak hesaplanır. Talep çoksa eğer fiyatlar 300 euroya kadar çıkar, kış mevsiminde ve talep de fazla değilse fiyatlar 100 euroya kadar düşebilmektedir. Güncel fiyatları öğrenmek için daima turla iletişime

Yine bir diğer aktivite Atv safaridir. Şehrin gürültüsünden sıkılmış ve kendinizi tamamen doğaya bırakmak isterseniz kapadokya turu tam da size göre olacaktır. Atv safarilerinde tam işte doğanın tadını çıkarabileceğiniz bir aktivitedir. Atv Safari turu yapar iken grup olarak naturel oluşumlardan meydana gelen bir rotada ilerleyeceksiniz. Arkadaşınızla yahut ailenizden birisi ile 1 Atv’ye 2 kişi binebilirsiniz. Aksiyonu bol Atv Safari ile Kapadokya turunuzda adrenalin yaşayabilirsiniz. Atv turu için Atv yahut otomobil kullanmayı bilmenize veya ehliyetinizin olmasına lüzum yoktur. Atv turu öncesi size verilecek küçük bir brifing olacaktır. Bu brifingi dinlemeniz yeterli olacaktır. Kısa bir atv alıştırması ardından Kapadokya rotası için maceraya hazır olacaksınız.

Macera dolu jeep safari;

Jeep Safari turu ile Kapadokya’nın benzersiz güzellikteki vadileri arasında adrenalin dolu bir serüven yaşayabilirsiniz. Kapadokya Jeep Safari ile bilhassa tur araçlarıyla ulaşılamayan bölgelere gidilir. Bu sebeple Kapadokya’da her detayı keşfinizde epey mühim rol oynamaktadır. Tur güzergahında vadiler, kiliseler ve esrarengiz Kapadokya bölgeleri bulunmaktadır. Peki nasıl bir tecrübe? Jeep Safari turunu programımıza elverişli olarak sabah saatlerinde, gün içinde ve gün batımında gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle gün batımı vakitlerinde sizlere foto çekimi için ekstra zaman tanınmaktadır. Fotoğraf çekimi için hususi olarak vadilerde durulmaktadır. 4×4 arazi araçlarıyla konvoy durumunda ve görkemli manzaralar ile birlikte turunuzu tamamlıyorsunuz. O zaman tatil programınıza mutlaka Kapadokya jeep safari turunu eklemelisiniz. 

Kapadokya’da Türk gecesi;

Kapadokya gerçekten de çok farklı bir bölgedir gündüzü ayrı gecesi ayrı güzelliklere sahip bölgedir. Gündüz bölgeyi gezdikten sonra akşamları da güzel bir gece programına katılabilirsiniz. Kapadokya Türk gecesi tarih süresince düzenlenen ve yabancı gezginlere kültürümüzü tanıtmak, eğlendirmek hedefiyle uygulanan bir gösteridir. Dilerseniz bölgenin büyülü değneğinden tat nasiplenmiş bir yemek ile birlikte, isterseniz yalnızca izleyerek siz de bu eğlenceye dahil olabiliyorsunuz. İç Anadolu’da filizlenmiş bir semazen gösterisi, farklı bölgelerin folklorik dansları, baş döndüren oryantal şovları, mekanda hususi sürprizlerle birbiri ardına sıraya konuluyor. Kapadokya Türk gecesi kayadan oyma mekanlarda gerçekleştiğinden, mekan atmosferi de şova farklı bir özellik katıyor. Kapadokya’nın eski hanlarında veya  mağara diye tabir edilen kayadan oyma mekanlarda sunulan yemekler ardından başlıyor gece. Bölgede Türk gecesi düzenleyen az sayıda mekan olduğundan, önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Ama Antalya’dan tura katılmış ve daima turla gittiğinizde daima tur sizin için herşeyi önceden hallediyorlar.

 Kapadokya’da neler satınalabilirsiniz?

Bir geziye çıktığınız zaman gittiğiniz yerlerden mutlaka hatıra olarak mutlaka birşeyler almak ister insan. Antalya çıkışlı kapadokya turuna katıldığınız zamanda kapadokya’dan birçok hediyelik ürünler alabilirsiniz. Mesela avanos’a gittiğiniz zaman orda çömlek atölyesini ziyaret ediyorsunuz ve gelen misafirlere çömleği tanıtarak, çömleğin nasıl yapıldığını gösterirler ve daha sonra da bakalım ne kadar öğrendiniz diyerek içinizden bir şanşlı kişiyi piste çıkarırlar ama genelde de bu kişi çömleğin nasıl yapılamayacağını gösterir

Mail listemize kaydolun

İndirimler, kampanyalar ve yeni turlardan öncelikli olarak haberdar olun.